Makale Çağrısı: Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti Arasında Diplomatik İlişkilerin Kurulmasının 50. Yılı Özel Sayısı
Teslim Tarihi

2021 yılı, Türkiye Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50’nci yıldönümüne denk geliyor.

BRIQ Kuşak ve Yol Girişimi Dergisi, bu kapsamda, Türkiye Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyetleri arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50’nci yılı dolayısıyla, Türkiye ve Çin ilişkileri üzerine özel bir sayı için makale çağrısı yayınlıyor.

Tarihin derinliklerinden gelen ortak geçmişe sahip iki ülkenin halkı, 20’nci yüzyılın başında ezilen dünyanın emperyalizme karşı başkaldırışının öncüleri arasında bulunur. Türkiye ve Çin devrimleri, “devletlerin bağımsızlık, milletlerin kurtuluş, halkların devrim” isteği doğrultusundaki atılımlarıyla çağa damgasını vurmuştur.

Bugün de, Atlantik sistemi ve ideolojisi neo-liberalizm ile Amerikan hegemonyacılığı çökerken, Türkiye Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti, gelişen dünya ülkelerinin oluşturmakta olduğu dünya düzeninde öncü roller üstlenen iki ülkedir.

Türkiye ve Çin; gelişmekte olan dünyayı temsilen, ülkeler arası eşit ilişkiler, paylaşarak gelişme, adil bir dünya düzeni taleplerinde ortaklaşmaktadır. Asya’nın batı ve doğu ucundaki iki ülke, söz konusu taleplerin somutlaştığı Kuşak ve Yol Girişimi’nde de öncü roller üstlenmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin önerisiyle başlayan ve katılımcı ülkelerin doğrudan katkısı ile gelişen Kuşak ve Yol Girişimi’nde Türkiye, üç kıta arasındaki köprü konumuyla, kilit bir ülkedir.

BRIQ Kuşak ve Yol Girişimi Dergisi gelecek sayısında yayımlamak üzere, yukarıda belirtilen kapsama uygun olarak, aşağıda önerilen konular ve benzer konularla ilgili deneme, akademik makale ve kitap eleştirisi başvurularına açıktır:

-Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin 50 yıllık seyri.

-İki ülke arasında siyasal, ekonomik, kültürel işbirliği potansiyeli.

-Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında gelişmekte olan Çin ve Türkiye’nin mevcut işbirliği hangi alanlarda nasıl ilerletilebilir?

-Çin ve Türkiye arasında Atlantik sistemine ve hegemonyacılığa karşı ortak mücadele imkanları…

-İki ülkenin, terörizme karşı mücadele tecrübelerini değerlendirerek, iç ve bölgesel terör örgütlerine karşı ortak mücadele imkanları ve güvenlik alanında işbirliği alanları…

 

Son makale başvuru tarihi: 15 Ekim 2021

 

Yazım Kuralları

BRIQ (Belt & Road Initiative Quarterly) Türkçe-İngilizce, açık erişimli, üç aylık uluslararası siyaset, ekonomi ve kültür dergisidir.

BRIQ Dergisi, akademik makalelerden kitap incelemelerine, araştırma/inceleme yazılarına, röportajlara, haber bültenlerine ve ana makalelere uzanan geniş bir içerik dizisini yayınlar.

Yayın Kurulu, özel konular için bildiri çağrısı yayınlayabilir; yazılara katkı sağlaması için yazarları davet edebilir. Ayrıca talep edilmemiş gönderileri de memnuniyetle karşılar.

Makalelerin gönderimi ya da basılması için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Gönderiler İngilizce ya da Türkçe kabul edilir. Tüm gönderiler kısa bir biyografi (en fazla 150 kelime) içermeli ve briq@briqjournal.com adresine Microsoft Word dosya eki olarak gönderilmelidir. Daha önceden yayımlanmış olan ya da başka dergiler tarafından incelenmekte olan makaleler ve diğer içerikler yayımlama için dikkate alınmayacaktır.

BRIQ, American Psychology Association (APA, 6th edition, www.apastyle.org) yöntemini izler ve İngilizce makalelerde Amerikan İngilizcesi yazımını kullanır.

BRIQ, tüm “akademik makaleler” için çift kör hakem değerlendirme sürecini uygular. Akademik makaleler özetler, notlar, referanslar ve diğer tüm içerikler dahil 5000 ila 9000 kelime aralığında olmalıdır. Bir özet (en fazla 200 kelime) ve 5 anahtar kelime içeren tamamen isimsizleştirilmiş yazının ve tam yazar bilgisinin dahil olduğu bir kapak sayfası da dergiye ulaştırılmalıdır.

Kitap incelemeleri 1000 kelimeden uzun olmamalıdır. İki ya da daha fazla çalışmayı içeren araştırma/inceleme yazıları en fazla 3000 kelime olabilir.

Haber gelişmelerinin kısa analizini içeren haber bültenleri, 1500 kelimeden uzun olmamalıdır. Rapor ve analizi birleştiren ana makaleler en fazla 3500 kelime olabilir.

Röportaj önerileri için lütfen Yayın Kurulu ile iletişime geçiniz.

https://briqjournal.com/

Sıralama
989