Profile picture for user Ardan Zentürk
Ardan Zentürk
Gazeteci-Yazar
Özgeçmiş

Orta öğrenimini Eskişehir Maarif Koleji, lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi, lisansüstü çalışmasını İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi kürsüsünde gerçekleştirdi.
Gazeteciliğe Hürriyet Gazetesi’nde (1977) tashih servisi çalışanı olarak başladı.

Tercüman, Güneş, Sabah gazetelerinde dış haberler editörlüğü, Günaydın gazetesi dış haberler editörlüğü ve Ankara Temsilciliği yaptı. Çalıştığı tüm gazetelerde, aynı zamanda dış politika uzmanlık alanında köşe yazarlığı yaptı. Köşe yazarlığını Dünya gazetesinde de sürdürdü.
Televizyon yayıncılığına HBB TV’nin kuruluşuyla geçti (1992), devamında Star TV Ankara Temsilciliği ve Genel Yayın Yönetmenliğini yürüttü. Kanal D ve Kanal 6’da genel yayın yönetmeni ve genel koordinatör olarak görev yaptı, Kanal 24’ün kuruluşunda Ankara Temsilcisi devamında programcı olarak çalıştı.

TV sektöründe, Kırmızı Koltuk/Başkent Ankara (Star TV) Polemik/Sıcak Gündem (Kanal D) Strateji (Kanal 6) programlarını gerçekleştirdi, son olarak yedi yıl süreyle Kanal 24’te Moderatör Gece’nin yapımcı sunuculuğunu yaptı.
Meslek yaşamı boyunca, Karabağ, Bosna, Kosova savaşlarında savaş muhabiri olarak görev yaptı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır ötesi harekatlarını, Filistin ve Lübnan’daki gelişmeleri takip etti.
Sınırlar ve İnsanlar (TRT) ve Uçuş Noktası (THY) belgesellerini gerçekleştirdi.

2020 yılı itibariyle ana akım medya sektöründen ayrıldı, adıyla anılan Youtube kanalında dış politika video-analizlerini sürdürüyor, Türkiye’nin 48 yıllık savunma ve strateji dergisi M5’in de Genel Yayın Yönetmenliği görevinde bulunuyor.

 

Yazarın Yazıları